Cimitirul eroilor și victimelor din cel de-al Doilea Război Mondial din Sighetu Marmației (Prof. Maria Lauruc, Pr. Marius N. Lauruc)

Cimitirul eroilor sovietici din Sighetu Marmației este amplasat pe parcela E a Cimitirului Parohiei Ortodoxe Ucrainene din Sighetu Marmației. Alegerea acestui loc pentru înhumarea soldaților sovietici, morți în cel de-al Doilea Razboi Mondial, a fost luată, evident, din considerente etnice, mormintele amplasându-se la capătul cimitirului ucrainean.
Majoritatea soldaților înhumați în acest cimitir au murit în luptele din anii 1944-1945, însă au avut loc înhumări până în anul 1950.
În cele ce urmează vom încerca restabilirea componenței cimitirului folosindu-ne de documente din Fondul Central al Ministerului Apărării al Federațiie Ruse.
În ziua de astăzi cimitirul cuprinde, conform monumentelor funerare, două gropi comune și 293 de morminte individuale, însumând un total de 360 de soldați înhumați, dintre care 117 cunoscuți și 243 necunoscuți. În partea din față a cimitirului sunt amplasate mormintele comune, iar în spatele lor șapte rânduri de morminte individuale.
În mormântul comun din partea stângă sunt înhumați: căpitan Soblambekov (1918-1944), locotenent Romanenko Piotr Mihailovici (1920-1948), sublocotenent Konev Pavel (decedat 1944), Hasumov, Djambulat și 28 de soldați necunoscuți, în total 5 soldați cunoscuți și 28 necunoscuți.
În mormântul comun din partea dreaptă sunt înhumați: Alamov Mihail Mihailovici (1944), soldat Evtușețki Ivan (1911-1944), soldat Petrenko Ivan (1925-1944), soldat Mironeț Ivan (1925-1944) și 28 de soldați necunoscuți, în total 4 soldați cunoscuți și 28 necunoscuți.
Componența rândurilor cuprinzând morminte individuale, de la stânga la dreapta, este următoarea :
Rândul 1: Arhipkin V.M. (7 I 1946), Vasikovici N.I. (31 XII 1945), necunoscut x 3, Padun S.M. (19 IV 1946), Filatov N.D. (1946), Kaimov Iraș (6 V 1946), necunoscut x 3, Morozov I.K. (17 IV 1946), necunoscut x 4, Jihula V.N. (9 XII 1945), Sokhin M.A. (29 X 1945), Șepeleva E.M. (25 X 1945), Deikun I.A. (30 X 1945), Kononov M.A. (30 X 1945), Islamov Rakhmed (27 X 1945), Petrov I.M. (1 XI 1945), Filippov E.F. (30 X 1945), Samokhin K.F. (4 XI 1945), Andrianova Y.H. (1945), Dmitriev V.N. (2 V 1946), Nesterov A.K. (20 VII 1946), Kulak A.N. (21 X 1945), Tetereva H.V. (29 VII 1945), Alekseenko M.A. (30 IX 1945), Zirskaia A.T. (4 X 1945), Melnik I.I. (4 X 1945), Toțkii P.P. (19 X 1945), Vordianik H.S. (4 X 1945), Yukhta T.K. (18 VII 1945), Cekhlov I.K. (25 VII 1945), Kropotkin K.E. (23 VII 1945), Timofeieva V.A. (9 X 1945), Gaidar M.M. (6 X 1945), necunoscut x 6, în total 30 de soldați cunoscuți și 16 necunoscuți.
Rândul 2: sergent Kiselev T.V. (14 XII 1945), necunoscut x 40.
Rândul 3: sergent Artemenkov F.A. (29 VII 1946), necunoscut x 40.
Rândul 4: Poliakov F.G. (10 XI 1945), Sulaieva N.F. (16 XII 1945), Khociaiev Z.N. (13 XII 1945), Gribov S.V. (25 XII 1945), Popa Nikolai (17 X 1945), necunoscut x 11, Șevcenko K.K. (17 V 1950), necunoscut x 8, Khukhunov Khalid (26 XII 1945), Kovdin N.M. (25 XII 1945), Vytek I.V. (9 IV 1946), Naumov G.G. (17 IV 1946), Galicenko Y.F. (20 XI 1945), Gavrilov I.S. (21 XI 1945), Dașkovskii V.V. (8 III 1946), Kozorin B.A. (11 II 1946), necunoscut x 6, în total 14 soldați cunoscuți și 25 necunoscuți.
Rândul 5: sergent major Malakhov I.G. (4 V 1946), necunoscut x 1, Lâsak I.Y. (16 VII 1945), Miahkyi M.F. (3 VII 1945), Kremnev Viktor (1924-1947), Dymant N.I. (30 VI 1945), Romaniuk Lidiya (18 VII 1945), Popa P.V. (29 IV 1945), necunoscut x 1, Protopopov E.P. (10 VII 946), necunoscut x 1, Kalinicenko N.G. (30 VIII 1946), Padayenko V.S. (29 VIII 1946), Kaigorodov K.A. (26 II 1946), Bryk G.A. (1 III 1946), Smirnov I.Y. (5 I 1946), Kolokolinikov V.P. (3 I 1946), Varkuz M.Y. (5 I 1946), Makarevici A.G. (7 III 1946), Bolșakova A.N. (1945), Ținis Y.V. (16 I 1946), Bulatov Kuanâș (5 X 1946), Orlovskaia V.P. (4 X 1946), Krivenko E.E. (30 IV 1946), Poliakov N.S. (1945), necunoscut x 16, în total 22 de soldați cunoscuți și 19 necunoscuți.
Rândul 6: sergent Șiyanov S.A. (16 XII 1945), necunoscut x 10, Blasov I.P. (3 IX 1946), necunoscut x 24, Golubevskii S.I. (9 XII 1945), Sikalo P.P. (30 XI 1945), necunoscut x 1, Țikunov I.I. (8 XI 1945), Torșkov N.Y. (6 XI 1945), în total 6 soldați cunoscuți și 35 necunoscuți.
Rândul 7: Râcikov V.S. (30 VI 1945), necunoscut x 4, Lakusta F.M. (19 III 1946), Moiseienko T.F. (11 X 1945), Sukhoverko V.V. (21 XII 1945), Olevak P.V. (17 X 1945), Radionov A.A. (23 XII 1945), Cernov V.A. (11 XII 1945), Islamov A.N. (23 VII 1945), Kovalsikyi A.P. (5 XI 1945), Ciuban Deonisyi (22 XI 1945), Smirnova G.V. (15 XI 1945), Martâniuk D.I. (27 XI 1945), Yavorskyi P.M. (19 XI 1945), Bogovik F.F. (7 XII 1945), Boldâriov A.I. (7 XI 1945), Yevtușenko I.Y. (17 XI 1945), Ilin A.M. (4 XI 1945), Agarkov A.A. (10 I 1946), Stepanov V.P. (3 IV 1946), Yefimov A.E. (29 XII 1945), Sokolova E.T. (10 II 1945), Șmidt M.F. (10 III 1946), necunoscut x1, Sarafanov L.G. (29 XII 1945), Sorocenkova M.I. (9 XI 1945), Agheieva O.F. (15 III 1946), Elisiapov I.I. (15 I 1946), Volodin V.A. (15 III 1946), Tkacenko D.E. (13 III 1946), Bespalko M.V. (22 XI 1945), Vasiliev I.V. (25 I 1946), necunoscut x 6, Khokhlov P.A. (19 I 1946), Korețkyi A.I. (1945), necunoscut x 1, Sâtnik G.G. (5 X 1946), Nemirova Tamara (1922-1948), în total 34 de soldați cunoscuți și 12 necunoscuți.
Documentele aflate în Arhiva Ministerului Apărării al Federației Ruse oferă noi perspective istorice legate de formarea cimitirului din Sighet, componența sa, rangurile și chiar diversitatea etnică a celor care sunt înhumați.
Printre primele mențiuni se află un „Raport al pierderilor ireparabile”(nota subsol 1) în care se găsește o listă suplimentară cuprinzând numele a 6 sergenți și soldați ai Diviziei de pușcași I38, din 18.11.1944, decedați în luptele pentru Sighet: Aleksandrov Matvei Mikhailovici (1907-19.10.1944), născut în regiunea Oriol; sergent Râbin Ivan Nikiforovici (1925-20.10.1944) născut în Kazahstan; Djemasiuk Vladimir Fedoseievici (1923-22.10.1944) născut în regiunea Kiev; Gladcenko Vasilyi Petrovici (1922-20.10.1944) născut în regiunea Rostov; caporal Senyaiev Piotr Maksimovici (1902-28.10.1944) născut în orașul Penza; Levenciuk Ivan Potapovici (1907-19.10.1944) născut în regiunea Kiev. Nici unul din aceste nume nu se regăsește pe monumentele funerare actuale. Demn de reținut este faptul că același document menționează reînhumarea soldaților sovietici din diverse localități maramureșene în orașe (de pildă din Sarasău, unde se aflau doar 6 soldați înhumați, la Vișeu de Sus); probabil că în acestă perioadă se stabilesc locurile unde urma să fie amplasate principalele cimitire sovietice din regiune.
Într-un registru alfabetic al celor decedați(n.s. 2) se regăsesc următorii 5 soldați care și-au pierdut viața în 23-25.10.1044: Berko Andrei Yakovlevici (23.10.1944) născut în regiunea Kursk; Șevcenko Ivan Yakovlevici (1925-23.10.1944) născut în regiunea Kursk; Kopystyrinskyi Hrehoryi Yakovlevici (1906-25.10.1944) născut în regiunea Vinitsya; Kruț Anton Semenovici (1914-23.10.1944) născut în regiunea Vinitsya; Kalinin Vasilyi Ivanovici (1909-25.10.1944) născut în R.S.S. Carelo-Finnică. Nici unul din aceste nume nu se regăsește pe monumentele funerare actuale.
Într-o listă nominală a pierderilor irecuperabile(n.s. 3) din data de 05.05.1945 este menționat soldatul Sârțov Dmitri Yefimovici (1898-14.03.1945) născut în regiunea Samara. Nici numele său nu apare pe monumentele funerare actuale.
Un document foarte interesant îl reprezintă Registrul celor decedați al Spitalului de Evacuare (Yevako-hospitali) Nr. 3400 (27.01.1942-04.10.1945). Spitalele de evacuare erau spitale de campanie mobile în care erau tratați cei eliberați din lagărele pentru prizonieri de război, însoțindu-i în drumul lor spre casă. Începând cu data de 17.05.1945 sunt menționate numele celor decedați în acest spital de campanie și care au fost înhumați în cimitirul din Sighet. Este prima listă de acest gen în care apar nu doar soldați, dar și civili, în special copii de vârstă fragedă, fiind menționată, de asemenea, regiunea / țara în care s-au născut. Copiii aflați pe listă (97 din totalul de 136 de persoane) au murit la vârste fragede, majoritatea de până la un an. Cei mai mulți s-au născut în Austria, unii în regiuni ale Ucrainei, în Germania, România (unul chiar la Sighet), Ungaria și Yugoslavia.
Redăm lista completă, așa cum apare în registrul celor decedați: Odegov Nikolai Semenovici (1925-29.04.1945) din regiunea Kirov; Proțenko Hryhoryi Ivanovici (1918-18.05.945) din regiunea Poltava; Serditov Vasilyi Nikolaievici (1921-24.05.1945) din regiunea Sverdlovks; Martânenko Fedor Filipovici (1904-27.05.1945) din regiunea Stalingrad; Huleniuk Kuzima Emilianovici (1917-27.06.1945) din regiunea Sumy; Mustața Hrehoryi Konstantinovici (1914-28.06.1945) din regiunea Chișinău; Stânko Nikolai Yurevici (1921-29.06.1945) din regiunea Bălți; Dymant Naum Yosifovici (1921-30.06.1945) din regiunea Vynytsya; Râcikov Viktor Sergievici (1903-30.06.1945) din orașul Saratov; Myahkyi Matvei Filipovici (1906-3.07.1945) din regiunea Tambov; Lysak Iliya Yurevici (1915-16.07.1945) din regiunea Ternopil; Romanyuk Lidiya (1925-18.07.1945) din regiunea Rivne; Kropotkin Kuzima Yegorovici (1911-23.07.1945) din regiunea Riazan; Islamov Aleksandr Râsovici (1944-23.07.1945 mort din cauza rănilor) din regiunea Rivne; Chelov Ivan Kirilovici (1909-25.07.1945) din regiunea Orlov; Tetereva Galina Vasilievna (1945-29.07.1945 decedata din cauza rănilor) născută în Austria, Tulln; Razivilka Galina Nikolaievna (1944-29.07.1945) născută în Austria, St. Valentin; Okuni Viktor Ivanovici (1944-29.07.1945) născut în Austria Klagenfurt; Kriuciko Valentina Yevghenievna (1945-31.07.1945) născută în Austria, Klagenfurt; Musienko Anastasiya Alekseievna (1943-1.08.1945) născută în Austria, Vorderberg; Reșetov Ivan Dmitrievici (1944-01.08.1945) născut în Austria, Edok; Timofeieva Ludmila Osipovna (1939-1.08.1945) născută în regiunea Leningrad; Huliayeva Polina Ivanovna (1944-31.08.1945) născută în regiunea Kamianets-Podilskyi; Gavrilova Galina Sergheievna (1944-01.08.1945) născută în Austria; Zapotocinaya Galina Nikolaievna (1944-01.08.1945) născută în Austria, Felt; Slypcenko Mariya Ivanovna (1944-01.08.1945) născută în Austria, Klagenfurt; Duma Mariya Ivanovna (1945-01.08.1945) născută în regiunea Kamianets-Podilskyi; Faizenberg Mikhail Yosifovici (1927-01.08.1945) născut în regiunea Vynytsya; Ihnatev Anatolyi Bronislavovici (1944-03.08.1945) născut în regiunea Kamianets-Podilskyi; Dyk Ivan Ivanovici (1944-03.08.1945) născut în regiunea Kamianets-Podilskyi; Popov Aleksandr Fedorovici (1910-03.08.1945) născut în regiunea Orenburg; Turdbayev Rustam (1902-05.08.1945) născut în Tașkent; Puniko Vladimir Ivanovici (1944-09.08.1945) născut Austria; Nazarov Yakov Vladimirovici (1944-09.08.1945) născut în Austria; Blajnev Yuryi Arsenevici (1944-09.08.1945); Krasnova Valentina Vladimirovna (1943-08.08.1945) născută în Austria; Soroca Valentina Mikhailovna (1944-07.08.1945) născută în Austria; Kulyș Anna Petrovna (1944-07.08.1945) născută în Austria; Mardynskyi Stepan Myaceslavovici (1944-06.08.1945) născut în Austria; Pașkova Olga Ivanovna (1944-05.08.1945) născut în Austria; Șevcenko Svetlana Nikolaevna (1943-05.08.1945) născută în Austria; Zabyiaka Galina Leontievna (1944-05.08.1945); Korev Anatolyi Nikolaievici (1944-05.08.1945) născut în Germania; Mylașenko Nikolai Ivanovici (1944-04.08.1945); Podolyak Ivan Ivanovici (1945-04.08.1945) născut în Sighet; Levcenko Elyzaveta Nikolaievna (1944-04.08.1945) născută în Austria; Sazonov Aleksandr Serghievici (1944-04.08.1945) născut în Austria; Cerenkovici Piotr Ignatievici (1943-02.08.1945) născut în Austria; Budenov Fedot Vasilievici (1880-07.08.1945) născut în regiunea Vițebsk, Belarus; Vlasyk Konstantyn Trofimovici (1944-03.08.1945) născut în Austria; Slavianskyi Ivan Vasilievici (1905- 02.08.1945) născut în regiunea Rostov, Rusia; Malevanâi Vasilyi Yakovlevici (1898-05.08.1945) născut în regiunea Stavropolsk; Blajnev Yuriy (1944-09.08.1945); sergent major Moskalenko Ivan Emilianovici (1921-10.08.1945) născut în regiunea Poltava, Ucraina; sergent Melnyk Andrei Ivanovici (1921-11.08.1945); Parhomenko Vasylyi Yevdokimovici (1920-11.08.1945) Yankovskaia Ekateryna (1923-11.08.1945) născut în regiunea Kamianets-Podilskyi, Ucraina; Fursa Ivan Alekseievici (1944-13.08.1944) născut în Austria; Babant Roman (1943-13.08.1944) născut în Austria; Usyk Nikolai (12.08.1945-13.08.1945); Sukharnik Erena Andreievna (13.08.1944-13.08.1944) născut în Germania; Belenko Olga Borisovna (1921-14.08.1944) născută în regiunea Leningrad; Horbenko Klavdiya Ivanovna (1943-14.08.1944) născut în Austria; Yurcenko Ivan Pavlovici (8.08.1944-15.08.1944); Gujvina Yelena Aleksandrovna (13.08.1944-15.08.1944) născută în Germania; Zaieț Mariya Stepanovna (15.08.1944-15.08.1944) născută în Austria; Honcearuk Frosyia Stepanovna (1923-11.08.1944); Kuceravskaia Liudmyla Kyrylovna (16.08.1944-17.08.1944); Varlyn Hanya Ivanovna (15.08.1944-17.08.1945) născută în Austria; Kyrylovskyi Viktor Vasilievici (15.08.1944-17.08.1945) născut în Austria; Ampilogov Timofei Ivanovici (1894-19.08.1945) născut în regiunea Orenburg; sergent major Nasonov Heorhyi Potapovici (1907- 20.08.1945) născut în regiunea Amur; Starodubțeva Uliana Nikiticina (1944-17.08.1945) născută în Germania; Nosulya Liudmyla Mikhailovna (1944-18.08.1945) născută în Austria; Boiarskyi Vladimir Mikhailovici (1944-18.08.1945) născută în Austria; Zincenko Vasilyi Vasilievici (13.08.1945-19.08.1945) născut în Austria; Makovoz Zyna Yuzefovna (1944-19.08.1945) născută în Austria; Naumenko Nina Mikhailovna (15.08.1945-19.08.1945) născută în Austria; Melnikov Piotr Alekseievici (1894-19.08.1945) născut în regiunea Stalingrad; Tynciuk Anna Ivanovna (1943-19.08.1945) născută în Austria; Bezuglâi Mikhail Mikhailovici (1943-20.08.1945) născut în Austria; Nahai Viktor Ivanovici (1944-20.08.1945) născut în Austria; Ivasko Galina Dmitrievna (1944-20.08.1945) născută în Austria; Mozgovoi Yuryi Ivanovici (1944-20.08.1945) născut în Austria; Semeniuk Ana Savelievna (1943-15.08.1945); Trekhlebova Galina Mikhailovna (13.08.1945-15.08.1945) născută în Austria; Pastukhova Maryia Mikhailovna (1943-16.08.1945); Babyci Liudmyla Lohvinovna (1944-21.08.1945); Kostyuk Halyna Alekseievna (19.08.1945-22.08.1945) născută în Austria; Foreș Yuzef Franțovici (1944-22.08.1945) născut în Austria; Satula Anatolyi Ivanovici (9.08.1945-22.08.1945); Usatenko Raisa Vasylivna (1944-22.08.1945) născută în Ungaria; Ruban Anatolyi Ivanovici (1944-24.08.1945) născut în Austria; Derenovskyi Țezar Nikolaievici (13.08.1945-24.08.1945) născut în Austria; Veseliskaia Valentina Vasilievna (1944-24.08.1945) născută în Austria; Lukina Ana Aleksandrovna (1944-24.08.1945) născută în Germania; Șapovalov Viktor Petrovici (9.08.1945-24.08.1945) născut în Austria; Dudyi Ivan Stepanovyci (20.08.1945-25.08.1945) născut în Austria; Șevcișyna Mariya Ivanovna (1944-25.08.1945); Cerkasov Vladimir Yakovlevici (1943-25.08.1945) născut în Austria; Ciokyt Olga Mikhailovna (1943-26.08.1945) născută în Austria; Mazur Maryia Pavlovna (1944-27.08.1945) născută în Austria; Osavliuk Hrehoryi Ivanovici (1944-27.08.1945) născut în Austria; Kyrylenko Vladimir Ivanovici (1945-27.08.1945) născut în Austria; Belei Sofia Yosifovna (1944-28.08.1945) născută în Austria; Afanasieva Valentina Anatolievna (1944-29.08.1945) născută în Austria; Yamina Nina Vasilievna (28.08.1945-29.08.1945) născută în Ungaria; Kyrnyțkaia Tamara Vladimirovna (26.08.1945-29.08.1945) născută în Austria; Buzânin Aleksei Ivanovici (1944-30.08.1945) născut în Austria; Karbat Stepan Vladimirovici (1944-30.08.1945) născut în Austria; Sușko Halyna Nikolaievna (22.08.1945-30.09.1945) născută în Austria; Medvedenko Ivan Vladimirovici (1944-04.09.1945) născut în Austria; Baranenko Nina Yevhenievna (04.09.1945-04.09.1945) născută în Austria; Tytenko Roza Pavlovna (05.09.1945-05.09.1945) născută în Austria; Marșeva Valeryia Valentinovna (1944-09.09.1945) născută în Yugoslavia; sergent Hryșyn Yuryi Yevhenevici (1923-09.09.1945) născut în Frunze, Kârgâzstan; Malagulov Ahmed (1923-09.09.1945) născut în Bașchiria; Soloțkyi Yevhenyi Yevhenevici (1944-09.09.1945) născut în Germania; Grass Franț Yeduardovici (1944-10.09.1945) născut în Austria; Hrecev Yuzef Yuzefovici (1944-11.09.1945) născut în Austria; Rozumeyko Leonid Mikhailovici (13.08.1945-11.10.1945) născut în Austria; Zembai Anastasyia Semenovna (14.09.1945) născută în regiunea Ryvne; Zamyaliev Dyfan (16.09.1945) născut în Austria; Braha Anna Andreyevna (18.09.1945) născută în regiunea Cernihiv; Flys Maryia Ivanovna (21.09.1945) născută în România; Yakovlev Anatolyi Ivanovici (27.09.1945) născut în Austria; Șemciuk Nykolai Nikolaievici (27.09.1945); Kovalenko Anna Yosifovna (29.09.1945) născută în regiunea Jytomyr; Symynenko Raisa Hryhorievna (28.09.1945) născută în Austria; Cernov Vladimir Ivanovici (29.09.1945) născut în Austria; Kuryata Maryia Nikolaievna (01.10.1945) născută în regiunea Jytomyr; Lâsiuk Ivan Mikhailovici (29.09.1945) născut în regiunea Stanislav; Stepanyuk Matrena Emilianovna (03.10.1945); Filippov Ghenadyi Romanovici (03.10.1945) născut în Austria; Alekseyenko Mikhail Vladimirovici (04.10.1945) născut în Austria; Zembai Anastasyia Semenovna (17.09.1945) născută în regiunea Ryvne (acest ultim nume apare de două ori, în zile diferite; fie este voba despre o eroare, fie e coincidență de nume). Doar 6 din aceste nume se regăsesc pe monumentele funerare actuale, dintre care un copil (Islamov A.N.). În ciuda acestui fapt, putem deduce că cei aflați pe această listă au fost înhumați în morminte individuale, nu comune.
Într-un articol(n. s. 4) al publicației „Nezavisimoye”, autorii afirmă că în cimitirele sovietice din România sunt înmormântați 194 de civili, membrii ai familiilor soldaților sovietici. Din aceștia 152 de copii. Documentul de mai sus confirmă această informație, oferind numele a 97 de copii, majoritatea născuți în lagărele pentru prizonieri de război din Austria și Germania, unii pe drumul de întoarcere spre U.R.S. S. (în Ungaria și România), morți din cauza condițiilor groaznice din lagăre.
O listă similară se găsește în registrul celor înhumați (17.01.1944-20.07.1946), aparținând Spitalului de Evacuare Nr. 279(n.s. 5). Cu toate că în acest registru sunt menționate numerele majorității (88 din 99 de nume) mormintelor individuale, acestea nu corespund cu așezarea actuală a monumentelor funerare. Pe această listă se află un număr de 14 copii. Sunt mici discrepanțe față de monumentele funerare actuale, referitoare la grafia numelor. Datele de deces nu corespund întru totul cu datele înscrise pe monumentele funerare, regăsindu-se, uneori, o discrepanță de 2-3 zile. Din 99 de nume, doar 20 nu se regăsesc înscrise astăzi pe pietrele de mormânt, iar din cele care corespund, 6 sunt nume ale unor copii de vârstă fragedă.
Lista celor înhumați este redată în ordinea crescătoare a mormintelor, cu mici discrepanțe: Yukhta Trofim Kyrylovici (1900-18.07.1945) născut în regiunea Sumy, mormântul individual Nr. 1; Alekseienko Nina Aleksandrovna (1925-02.10.1945) născută în regiunea Cernihiv, mormântul individual Nr. 2; Zyrskaia Anastasyia Trofimovna (1920-06.10.1945) născută în regiunea Cernihiv, repatriată din Lagărul nr 302, mormântul individual Nr. 3; Melnyk Ilarion Yosifovici (1909-06.10.1945) născut în Basarabia, mormântul individual Nr. 4; Vordyanyk Hrehoryi Stepanovici (1914-06.10.1945) născut în regiunea Lvyv, repatriat, mormântul individual Nr. 5; Timofeieva Valentina Alekseievna (1924-10.10.1945) născută în Leningrad, prizonier de război, mormântul individual Nr. 6; Haidar Mikhail Mykhailovici (1922-10.10.1945) născut în regiunea Poltava, mormântul individual Nr. 7; Popa Nikolai (1909-19.10.1945) născut în regiunea Kaluga, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 8; Olevak Pavel Vladymyrovici (1910-19.10.1945) născut în regiunea Kamianets-Podilsk, repatriat din Lagărul nr 299, mormântul individual Nr. 9; Toțkyi Piotr Petrovici (1923-21.10.1945) născut în regiunea Zaporojie, prizonier de război, mormântul individual Nr. 10; Kulak Anastasyia Nykytovna (1926-23.10.1945) născută în regiunea Sumy, repatriată din Lagărul nr 302, mormântul individual Nr. 11; Șepeleva Yeva Mikhailovna (1926-27.10.1945) născută în regiunea Jitomir, repatriată, mormântul individual Nr. 12; Sokhin Mikhail Alekseievici (1908-31.10.1945) născut în regiunea Moscova, repatriat din Lagărul nr. 180, mormântul individual Nr. 14; Kononov Tykhon Artemovici (1918-1.11.1945) născut în regiunea Novosibirsk, prizonier de război, mormântul individual Nr. 15; Deykun Ivan Anisimovici (1925-01.11.1945) născut în regiunea Krivograd, repatriat, mormântul individual Nr. 16; Samokhyn Kyrei Fedoseievici (1897-06.11.1945) născut în regiunea Stalingrad, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 19; Torșkov Nikolai Yakovlevici (1914-08.11.1945) născut în regiunea Harkov, repatriat, mormântul individual Nr. 22; Boldârov Aleksandr Ilarionovici (1927-09.11.1945) născut în regiunea Krasnodar, mormântul individual Nr. 23; Islamov Rakhmed (1917-29.10.1945) născut în R.S.S. Tadjikistan, prizonier de război, mormântul individual Nr. 13; Filippov Yevstafyi Fedorovici (1899-01.11.1945) născut în regiunea Celeabinsk, prizonier de război, mormântul individual Nr. 17; Petrov Ivan Myfodievici (1925-03.11.1945) repatriat, mormântul individual Nr. 18; Ilin Aleksandr Maksimovici (1903-06.11.1945) născut în regiunea Stavropol, mormântul individual Nr. 20; Kovalskyi Anatolyi Petrovici (1945-07.11.1945) repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 21; Țykulov Ivan Ivanovici (1894-10.11.1945) născut la Stalingrad, repatriat, mormântul individual Nr. 24; Sorocenkova Maryia Ignatievna (1924-11.11.1945) născută în regiunea Smolensk, mormântul individual Nr. 25; Polyakov Fedor Gherasimovici (1918-12.11.1945) născut în regiunea Tver, prizonier de război, mormântul individual Nr. 26; Moyseienko Trofim Fedorovici (1897-13.11.1945) născut în regiunea Harkov, prizonier de război, mormântul individual Nr. 27; Smirnova Galina Vasilievna (1945-17.11.1945) repatriată din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 28; Yevtușenko Ivan Yakovlevici (1891-19.11.1945) născut în Sevastopol, repatriat din lagărul nr 299, mormântul individual Nr. 29; Yavorskyi Piotr Mikhailovici (1908-21.11.1945) născut în regiunea Ivano-Frankivsk, repatriat din Austria, mormântul individual Nr. 30; Galicenko Yuryi Fedorovici (01.09.1945-22.11.1945) născut la Budapesta, repatriat, mormântul individual Nr. 31; Gavrilov Ivan Semenovici (1914-23.11.1945) născut în regiunea Samarkand, Uzbekistan, prizonier de război din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 32; Bezpalko Mikhail Vasilievici (1912-24.11.1945) născut în regiunea Lviv, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 33; Marțeniuk Praskovia Semenovna (1922-25.11.1945) născută în regiunea Kamenets-Podilsk, repatriată din Lagărul nr 180, mormântul individual Nr. 34; Ciuban Deonisyi (1918-25.11.1945) născut în regiunea Vynytsia, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 35; Martâniuk Demian Yosifovici (1925-28.11.1945) născut în regiunea Kamianets-Podilsk, repatriat, mormântul individual Nr. 36; Sykalo Polyna Pavlovna (1917-31.11.1945) născută în orașul Poltava, repatriată din Austria, mormântul individual Nr. 37; Bogovik Fedot Fedorovici (1903-10.12.1945) născut în regiunea Luhansk, repatriat, mormântul individual Nr. 38; Djyhula Vladymyr Nikitovici (1920-11.12.1945) născut în regiunea Dnipropetrovsk, prizonier de război, mormântul individual Nr. 39; Holubevskyi Stepan Ihnatievyci (1924-11.12.1945) născut în regiunea Ivano-Frankivsk, repatriat, mormântul individual Nr. 40; Ciornov Vasilyi Alekseievici (1909-14.12.1945) născut în regiunea Smolensk, prizonier de război, mormântul individual Nr. 41; Khociayev Zurkan Nykievici (1916-15.12.1945) născut în R.S.S. Autonomă Kalmyk, prizonier de război, mormântul individual Nr. 42; Kiselev Timofei Vasilievici (1915-17.12.1945) născut în regiunea Tiumen, sergent, mormântul individual Nr. 43; Melnyciuk Stepan Madesovici (1922-17.12.1945) născut în regiunea Ternopyl, repatriat, mormântul individual Nr. 44; Sulayeva Nina Filipovna (1924-18.12.1945) născută în regiunea Luhansk, repatriată din Lagărul nr 299, mormântul individual Nr. 45; Șyanov Sydor Artiomovici (1924-18.12.1945) născut în R.S.S. Moldova, sergent, mormântul individual Nr. 46; Kurasov Murdasai (1916-21.12.1945) născut în R.S.S. Kazahstan, prizonier de război, mormântul individual Nr. 47; Sukhoverko Vladimir Vikentievici (1918-23.12.1945) născut în regiunea Mohilew, R.S.S. Belarus, prizonier de razboi, mormântul individual Nr. 48; Radionov Aleksandr Akimovici (1923-25.12.1945) născut în R.S.S. Autonomă Crimeea, prizonier de război, mormântul individual Nr. 49; Gribov Stepan Vasilievici (1923-27.12.1945) născut în regiunea Novosibirsk, prizonier de război, mormântul individual Nr. 50; Kovdyn Nikolai Mikhailovici (1888-27.12.1945) născut în regiunea Ternopil, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 51; Tozenberg Ivan Stepanovici (1927-27.12.1945) născut în Yugoslavia, repatriat, mormântul individual Nr. 52; Khukhunov Khalid (1910-28.12.1945) născut în R.S.S. Autonomă Kabardino-Balkarsk, prizonier de război din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 53; Sarafanov Leonid Grigorievici (1925-31.12.1945) născut în regiunea Kursk, repatriat, mormântul individual Nr. 54; Efimov Aleksandr Efimovici (1908-31.12.1945) născut în regiunea Tver, repatriat, mormântul individual Nr. 55; Vasikovici Nikolai Ivanovici (1924-02.01.1946) născut în regiunea Mohilew, R.S.S. Belarus, mormântul individual Nr. 56; Kolokolnikov Vladimir Platonovici (1909-05.01.1946) născut la Chișinău, R.S.S. Moldova, mormântul individual Nr. 57; Smirnov Ivan Yakovlevici (1922-07.01.1946) născut în regiunea Ivanovo, prizonier de război, mormântul individual Nr. 58; Varkuz Maryia Yakovlevna (1904-07.01.1946) născută în regiunea Polesk, R.S.S. Belarus, repatriată, mormântul individual Nr. 59; Agarkov Anatolyi Aleksandrovici (1945-12.01.1946) repatriat, mormântul individual Nr. 61; Arhipkin Vladimir Mikhailovici (1924-09.01.1946) repatriat din Lagarul nr 304, mormântul individual Nr. 60; Ținis Yanis Vylevici (1876-18.01.1946) născut Riga, R.S.S. Letonă, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 63; Elisiakov Ivan Ivanovici (1902-17.01.1946) născut la Kerci, R.S.S. Autonomă Crimeea, repatriat, mormântul individual Nr. 62; Khokhlov Pavel Aleksandrovici (1914-21.01.1946) născut în regiunea Pavlodar, prizonier de război, mormântul individual Nr. 64; Vasiliev Ivan Vasilievici (1888-27.01.1946) născut în regiunea Velikie Luky, repatriat, mormântul individual Nr. 65; Sokolova Yelena Timofeievna (1893-12.02.1946) născută la Harkov, repatriată din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 66; Kozorin Boris Antonovici (1917-13.02.1946) născut în regiunea Oriol, raptriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 67; Kaygorodov Kapyton Alekseievici (1919-28.02.1946) născut în regiunea Kazahstanul de Est, mormântul individual Nr. 68; Bryk Hryhoryi Artemovici (1923-03.03.1946) născut în regiunea Zaporojie, mormântul individual Nr. 69; Șmidt Mikhail Fedorovici (1878-12.03.1946) născut în R.S.S. Letonia, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 72; Makarevyci Ana Hryhorievna (1945-09.03.1946), repatriată din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 70; Dașkovskyi Vladimir Vladimirovici (1945-11.03.1946) repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 71; Tkacenko Dmytryi Yevdokimovici (1917-16.03.1946) născut în regiunea Krivohrad, mormântul individual Nr. 73; Doyan Hrystofor Liudvihovici (1881-16.03.1946) născut în regiunea Jitomir, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 74; Agheieva Olga Fedorovna (1920-18.03.1946), prizonier de război, mormântul individual Nr. 75; Ryabov Vasilyi Yefimovici (1918-18.03.1946) născut în R.S.S. Autonomă Tătară, maistru, mormântul individual Nr. 76; Volodin Vyaceslav Andreievici (1924-18.03.1946) născut în regiunea Voronej, mormântul individual Nr. 77; Lakusta Fedor Mikhailovici (1922-20.03.1946) născut în R.S.S. Autonomă Mordovia, mormântul individual Nr. 78; Poltavțeva Nadejda Ivanovna (1946-26.03.1946) repatriată din Lagărul nr 304; Stepanov Vasilyi Pavlovici (1928-05.04.1946) repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 78; Duplyi Valentyn Nikolaievici (07.12.1945-06.04.1946) repatriat din Lagărul nr 304; Neșciuk Iryna Mikhailovna (1945-07.04.1946) repatriat din Lagărul nr 304; Vytek Ivan Vyaceslavovici (1896-10.04.1946) născut în regiunea Kamianets-Podilsk, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 79; Morozov Ivan Kapitanovici (1907-18.04.1946) născut în regiunea Stalingrad, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 81; Șpițnaghel Helmut (1931-10.04.1946) repatriat din Lagărul nr 304; Naumov Hryhoryi Hryhorievici (1886-18.04.1946) născut în regiunea Kiev, repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 80; Padun Stepan Mikhailovici (1927-20.04.1946) născut în regiunea Kamianets-Podilsk, mormântul individual nr. 82; Krivenkov Egor Yevseievici (1922-02.05.1946) născut în regiunea Smolensk, repatriat, mormântul individual Nr. 83; Dmitriev Vladimir Nikolaievici (1920-04.05.1946) născut în regiunea Celeabinsk, sergent major, mormântul individual Nr. 84; Kagumov Iraș (1910-07.05.1946) născut în R.S.S. Uzbekistan, prizonier de război repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 85; Malakhov Ivan Grigorievici (06.05.1946) sergent major, mormântul individual Nr. 86; Varnakovskyi Yaroslav Yaroslaovici (1946-27.05.1946) repatriat din Lagărul nr 304; Mujyk Yosyf Yohanovici (1895-02.06.1946) repatriat din Lagărul nr 304; Kirnoi Yozef Yozefovici (1908-02.06.1946) născut în Cehoslovacia; Samoilov Nikolai Andreievici (1946-08.06.1946) repatriat din Lagărul nr 304; Protopopov Yevhenyi Platonovici (1921-12.07.1946) repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 87; Șagalova Liudmyla Anatolievna (1946-16.07.1946) repatriată din Lagărul nr 304; Draci Valentina (1946-18.07.1946) repatriată din Lagărul nr 304; Nesterov Aleksandr Kuzmici (1912-21.07.1946) născut în regiunea Donețk, prizonier de război repatriat din Lagărul nr 304, mormântul individual Nr. 88.
Spre deosebire de lista precedentă, întocmită de Spitalul de Evacuare Nr. 3400, aceasta precizează cu exactitate lagărele din care au fost eliberați mulți din repatriații înhumați la Sighet. În limba germană aceste lagăre erau numite „stalag”, prescurtarea de la denumirea în limba germană „Kriegsgefangenen-Mannschaftsstammlager” (lagăr pentru prizonieri de război). Lagărul nr. 302 se afla în Barkenbrugge, pe teritoriul Poloniei. Însă majoritatea celor repatriați, conform listei de mai sus, provin din infamul Lagăr 304 (IV-B), eliberat de către Armata Roșie pe data de 23 aprilie 1945, aflat la o distanță de aproximativ 50 km de Dresda, având o subunitate la Zeithain (Stalag IVB/Z). La Zeithain au murit aproximativ 25.000-30.000(n. s. 6) de soldați sovietici, majoritatea uciși de bolile și epidemiile (în special tifos) care au apărut ca urmare a condițiilor precare din lagăr (erau ținuți, la început, în aer liber, fără apă sau hrană). Se pare că prizonierii sovietici erau supuși unor tratamente mai rele ca urmare a faptului că U.R.S.S. nu semnase Convenția de la Geneva din 1929. În acest lagăr au fost închiși și celebrii scriitori Kurt Vonnegut și Claude Simon, laureatul Premiului Nobel pentru Literatură în 1985.
Un document descriptiv(n. s. 7) întocmit, probabil, după terminarea lucrărilor de amenajare a cimitirului din Sighet, redă o listă a celor înhumați. Documentul redactat pe data de 5 octombrie, tradus pe data de 9 octombrie 1949, a fost întocmit de căpitanul Kaștelian Vladimir (tradus din limba română de către locotenentul Yampolskyi) și reprezentantul Comitetului Temporar al orașului Sighet Poliak Ioan. A fost întocmit în 5 exemplare (pentru: Ministerul de Interne, Ambasada URSS, reprezentantul Comandamentului Sovietic, reprezentantul Comitetului județean temporar Maramureș, reprezentantul Comitetului orășenesc temporar Sighet). Documentul are 5 pagini și descrie următoarele lucrări efectuate: îngrădirea cimitirului cu gard din piatră naturală, instalarea unei portițe de fier amplasată la intrare, așezarea de monumente funerare din beton acoperite cu mozaic, împrejmuirea mormintelor cu fier beton, amplasarea monumentului de fier beton acoperit cu mozaic și placă comemorativă din marmură neagră, amenajarea de alei acoperite cu pietriș, plantarea de flori. Conform documentului, cimitirul avea: 204 morminte individuale, 2 morminte comune, 109 soldați cunoscuți, 1208 necunoscuți. Monumentul central era deja amplasat în forma pe care o are și astăzi. Sunt menționate și gradele soldaților cunoscuți: 2 ofițeri, 3 sergenți, 97 rang necunoscut, 7 soldați. Și pe prima, și pe a doua pagină a documentului apare menționat numărul soldaților necunoscuți: 1208. Acest număr nu este confirmat de alte documente, însă ar putea fi real. Chiar și după revoluția din 1989, câțiva din consilierii în vârstă ai Parohiei Ortodoxe Ucrainene Sighet vorbeasu despre existența unor gropi comune, altele decât cele două, marcate prin monumente funerare. După mărturiile unora dintre ei, o astfel de groapă comună se află în partea din spate a parcelei E a cimitirului parohial, în vecinătatea cimitirului romano-catolic.
Această listă redă următoarele nume: Fedotov Nikolai Dimitrovici (1900-18.07.1945); Yulita Kiril Pasikharovici, soldat; Alekseyenko Nina Aleksanrovna (1925-30.09.1945); Zherskaia Anastasiya Trofimovna (1920-4.10.1945); Melnik Ilarion Ilarionovici (1909-4.10.1945); Vordiyan Hrehoriy Stepanovici (1914-4.10.1945); Timofeieva Valentina Aleksandrovna (1924-8.10.1945); Gaidar Mikhail Mikhailovici (1922-8.10.1945); Popov Nikolai (1909-6.10.1945); Olivak Pavel Vladimirovici (1910-17.10.1945); Toknyi Petr Petrovici (1923-19.10.1945); Kulakova Anastasiya Nikiticina (1926-21.10.1945); Șețelereva Vera Mikhailovna (1926-25.10.1945); Sokhin Mikhail Alekseievici (1908-29.10.1945); Islamov Rakhmed (1917-27.10.1945); Komonov Mikhail Artimovici (1918-3.10.1945); Deikum Ivan Anisiyevici (1925-30.10.1945); Filipov Mustafa Fedorovici (1899-29.10.1945); Petrov Ivan Mifodievici (1925-1.11.1945); Samokhin Kiril Fedorovici (1897-4.11.1945); Ilin Aleksand(r) Maksimovici (1913-4.11.1945); Tarasov Nikolai Yakovlevici (1914-6.11.1945); Tukunov Ivan Ivanovici (1894-8.11.1945); Smirnova Galina Vasilievna (1925-15.11.1945); Kovalevskyi Anatolyi (1905-5.11.1945); Sorocenkova Maryia Ignatovna, soldat (1924-9.07.1945); Poliakov Fedorovici Gherasimovici (1918-10.11.1945); Moiseyenko Trofim Fedorovici (1926-11.11.1945); Yevstyșenko Ivan Yakovlevici (1891-17.11.1945); Yavorskyi Piotr Mikhailovici (1908-19.11.1945); Tulimenko Yuryi Fedorovici (1905-20.11.1945); Gavrilov Ivan Semenovici (1914-21.11.1945); Bezpalyvok Mikhail Vasilievici (1912-22.11.1945); Marteniuk Paraskovia Semenovna (1922-23.11.1945); Subak Denys (1918-23.11.1945); Marteniuk Demian (1925-27.11.1945); Bogovyk Iliya (1903-7.07.1945); Jigula Vladimir Nikolaievici (1920-19.12.1945); Golubiovskyi Stepan Ignatievici (1924-9.12.1945); Ciornov Vasilyi Alekseievici (1909-11.12.1945); Kaceaia Surkam Mikhaievici (1916-13.12.1945); Ksiolov Timofei Vasilievici, sergent (1915-14.12.1945); Meryciuk Stepan Madestov (1922-15.12.1945); Sulayev Nina Filipovna (1924-16.12.1945); Seyanov Sydor Artemovici, sergent (1924-16.12.1945); Kunesov Mursadai (1916-19.12.1945); Sukhovenko Vladymyr Viktorovyci (1918-21.12.1945); Rionkov Aleksandr Achimovici (1923-25.12.1945); Gribov Stepan Vasilievici (1923-25.12.1945); Kuknov Khomet (1910-10.12.1945); Rozenberg Ivan Stepanovici (1927-27.12.1945); Kodrin Nikolai Mikhailovici (1887-27.12.1945); Sarafanov Leonid Grigorovici (1925-31.12.1945); Yefimov Aleksandr Yefimovici (1908-31.12.1945); Vasylkovici Nykolai Ivanovyci, soldat (1924-2.2.1946); Kolokolicikov Vladimir Platonovici (1909-5.01.1946); Smirnov Ivan Yakovlevici (1922-7.1.1947); Varkuz Mariya Yakovlevna (1904-7.01.1946); Arkhipkin Vladimir Mikhailovici (1924-9.01.1946) diferit data morții; Stepanov Vasiliy Vladimirovici (1928-3.4.1946); Yelizarov Ivan Ivanovici (1902-17.01.1945); Timiș Yanis Vasilievici (1876-18.01.1946); Kuilov Pavel Aleksandrovici (1914-21.1.1946); Vasiliev Ivan Vasilievici (1888-27.01.1946); Sokolova Yelena Timofeyevna (1924-12.02.1946); Tkacenoko Dmytryi Yevdokimovici (1917-16.03.1946); Aliyeva Olga Fedorovna (1920-18.03.1946); Riabov Vasiliy Yefimovici, sergent major (1898-18.03.1946); Volghin Vyaceslav Andriyevici, soldat (1924-18.3.1944); Kozorin Boris Antonovici (1917-13.03.1944); Kaidarov Kapiton Alekseievici, soldat (1919-27.02.1946); Hrehoryi Artemovici (1923-3.03.1946); Makarovyci Anna Hrihorievna (1945-9.03.1946); Amiov Mikhail Fedorovici (1878-12.03.1946); Yakusta Fedor Mikhailovici (1922-20.03.1946); Malakov Ivan Grigorievici, sergent major (1—- 4.05.1946); Khaimov Irak (1910-6.05.1946); Dimitrov Vladimir Nikolaievici, sergent (1920-2.05.1946); Kryvenko Igor Evseievici (1922-3.05.1946); Khodun Stepan Mikhailovici (1927-19.04.1946); Morozov Ivan Kapitanovici (1907-17.04.1944); Naumov Grigoryi Grigorovici (1886-17.04.1946); Vitek Ivan Veceslavovici (1896-9.04.1946); Șigalova Polina Pavlovna (1917-29.11.1945); Fazemberg, soldat (1917-1945); Andrașciuk Senya (1921-4.09.1945); Zolotov Leontyi Mikhailovici (1920-4.09.1945); Fedotov Vasilyi Fedorovici (1895-26.08.1945); Tyon Valentina Yefimovna (1924-13.09.1945); Kodenko Yakov Mikhailovici (1899-9.09.1945); Mikhail Vasilyi (1907-28.08.1945); Lebediuk Aleksei (1945-25.01.1946); Artenynskyi Nykolai Nikolaievici; Sunilov Ivan Trofimovici (1906-29.10.1945); Sokolova Yelena (1893- —); Dorofeiev Serghei Fomici (— – 26.10.1945); Goldștein D.A., locotenent (1914-9.11.1945); Preliukin; Dazpvilko Galina Nikolaievna (— – 28.07.1946); Popovna Vasilievna (1924-9.07.1945); Huleniuk Kuzmici, soldat (— – 24.07.1945); Stenko Nikolai, soldat; Khucin, sergent (1912- —); Martynenko Fedor Filipovici (— – 27.05.1945); Sedeniuk Vasiliy Nikolaievici; Mustațe Grigoryi, soldat (1914-15.06.1945); Asarap Danil Vasilievici (1914-25.08.1945); Borozin Aleksei (1923-9.06.1945); Zmikov Vornilovici, sergent major (1909-7.07.1945).
Cea mai recentă listă cu numele celor înhumați în cimitir datează din data de 20 septembrie 1993(n. s. 8), întocmită de către atașatul militar al Ambasadei Federației Ruse, colonel E. Smirnov. Această fișă prezintă intervalul în care s-au făcut înhumări: 31.12.1944-30.04.1945, deși au avut loc înhumări chiar și în anul 1950. E prezentată structura cimitirului: două morminte comune și 195 individuale, 351 de soldați în total, 97 cunoscuți și 254 necunoscuți. Din schița cimitirului, atașată listei celor înhumați, reiese că, la momentul respectiv, existau 6 rânduri de morminte individuale. Cu toate că foarte multe dintre numele și patronimele trecute pe listă cu greu pot fi identificate cu ceea ce este trecut în documentele de mai sus, în unele cazuri asemănările fiind foarte mari (cel mai probabil au fost copiate de pe monumentele funerare, deteriorate odată cu trecerea timpului) numărul total al celor înhumați se apropie de numărul real care reiese din documentele din anii 1944-1949. Acest document are atașată o fotografie a cimitirului din care reiese că mormintele individuale erau orientate cu fața înspre strada Tisei, în timp ce monumentele funerare erau întoarse cu fața spre strada Rodnei, așa cum sunt amplasate și astăzi.
Lista soldaților din acest document este următoarea: Căpitan Soblambekov (1944); Locotenent Romanenko Piotr Mikhailovici (1948); sublocotenent Konev Pavel (1944); Khasumov Djambilat; sergent major Salametov Nikolai Mikhailovici (1944); soldat Evtușevski Ivan (1944); Petrenko Ivan; Mironeț Ivan; Yulita Kyryl Posikhirovici; Alekseienko Nina Aleksandrovna; Ycerskaya Anastasyia Trofimovna; Melinyk Ilaryon Yosyfovici; Vordianin Grigoryi Stepanovici; Timofeieva Valentina Aleksandrovna; Gaidar Mikhail Mikhailovici; Popov Nikolai (1945); Slebnik Pavel Vladimirovici; Tokny Piotip Petrovici; Kulak Anastasyia Nikitovna; Sepelova Yeva Mikhailovna; Sokhin Mikhail Alieksandrovici; Islamov Rakhmed; Komokov Mikhail Artemovici; Popa Piotr Vasilievici; Bolișakova Anna Nikolaievna; Eustysenko Ivan Yakovlevici; Yavorskyi Piotr Mikhailovici; Tulmenko Yuryi Teodorovyci; Gavrilov Ivan Semenovici; Bespașkov Mikhail Vasilievici; Martâniuk Praskovia Semenovna; Țubak Dionisyi; Martâniuk Damyan; Bogovik Ylyi Fedorovici; Djigula Vladimir Nikolaievici; Golubevskyi Stepan Ignatievici; Deikut Ivan Fedorovici; Filippov Evstafyi Fedorovici; Petrov Ivan Mikhailovici; Samykai Kyryl Fedorovici; Ilin Aleksandr Maksimovici; Terekov Nikolai Yakovlevici; Țukunov Ivan Ivanovici; Smirnova Galina Vasilievna; Sorokina Maryia Ignatievna; Sokolov Piotr Mikhailovici; Poliakov Fedor Gherasimovici; Cerkov Vasilyi Aleksandrovici; Khelaiu Țurkan Nykievici; Kiselev Timofei Vasilievici; Mericiun Stepan Miditovici; Sulieva Nina Filippovna; Seyakov Sydor Artemovici; sergent Kurasov Maslay; sergent Sukhovenkov Vladimir Viktorovici; Rakhnov Aleksandr Arkhipovici; Dudariov Piotr (1946); Romaniuk Lidyia; Kulynycenko Nykola Hryhorievna; Firsov Yuryi (1948); Șmidt Mikhail Fedorovici; Volodyn Vyaceslav Andreievici; Rakov Vasilyi Trofimovici; Alyieva Olga Fedorovna; Tkacenko Dmytryi Yevdokimovyci; Vasiliev Ivan Vasilievici; Gaidarov Kapiton Aleksandrovici; Kopâlov Pavel Aleksandrovici; Țynys Yanis Vasilievici; Yelisianov Ivan Ivanovici; Stepanov Vasilyi Pavlovici; Arkhipkin Vladimir Maksimovici; Naumov Grigoryi Grigorievici; Vyt Ivan Vyaceslavovici; sergent Khokhupov Khamed; Heybov Stepan Vasilievici; Andrianova Yuliyia Gheorghievna (1945); Filatov Nikolai Dmitrievici; Polyakov Nikolai Stepanovici; Șevcenko Konstantyn Konstantynovici (1950); Vlasov Ivan Petrovici; Fazenberg; Makarovyci Anna Grigorievna; Kremeniov Viktor (1947); Korețkyi Andrei Ivanovici; Varkuz Maryia Yakovlevna; Smirnov Ivan Yakovlevici; sergent Khasaev Kasim Kaimovici; Drobov Ivan Yevdokimovici; Ivancenko Aleksei Mikhailovici; Protopopov Yevhenyi (1946); Malakhov Ivan Grigorievici; sergent major Karimov Irakh; Dmitriev Valentin Nikolaievici; Krivenko Igor Yevseyevici; Pady Stefan Mikhailovici; Morozov Ivan Kapitanovici.
Într-un album(n. s. 9) al tuturor cimitirelor sovietice de pe teritoriul României, sunt prezentate succint cifrele legate de cimitirul din Sighet: 394 „nume de ostași”, două morminte comune și 297 morminte individuale.
În lumina documetelor prezentate, putem afirma că sunt cunoscute cu aproximație, la momentul de față, numele a 387 de persoane înhumate în cimitirul din Sighet, dintre care 112 copii (aproximativ 30%). Aceste date dau unicitate cimitirului, care ar putea fi numit „Cimitirul eroilor și victimelor din cel de-al Doilea Război Mondial”. În ceea ce privește originea etnică a celor înhumați în cimitir, se poate face doar o estimare, pe baza documentelor care indică locul de naștere al celor decedați. Astfel cei mai mulți sunt, în egală măsură, ruși și ucraineni, mai apoi cetățeni ai regiunilor orientale ale U.R.S.S. (Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan etc.), belaruși, moldoveni etc.
Dintre toate cimitirele sovietice de pe teritoriul României, cel din Sighetu Marmației iese în evidență datorită componenței sale, care reflectă ororile războiului răsfrânte nu doar asupra soldaților dar și asupra populației civile.

Note de subsol:

1. „Donesenyia o bezvozvratnâh potieriah”, nr. de înregistrarea 99816 / 18.11.1944, Fondul Central al Ministerului Apărării Federației Ruse, 905/5, https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54362862 (24.10.2023)
2. „Alfavitnaya kniga umerșih (1941-1945)”, Fondul Central al Ministerului Apărării Federației Ruse, Nr. fondului 58, Nr. de inventar A-71693, Nr. dosar 1812 , https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=76382214&p=1 (24.10.2023)
3. „Immenoi spysok bezvozvratnâh potieriah”, din data de 5.05.1945, Fondul Central al Ministerului Apărării Federației Ruse, Nr. fondului 58, Nr. de inventar 18003, Nr. dosar 671, https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=4544824 (24.10.2023)
4. „Vajno pomniti proșloie”, V. Vynokurov, I. Agatyi, publicat în Nezavisimoye (22.10.2020) https://nvo.ng.ru/nvo/2020-10-22/15_1114_past.html (24.10.2023)
5. „Dokument hospitalia (medsanbata) – Knyga pogrebenia” (17.01.1944-20.07.1946), Fondul Central al Ministerului Apărării Federației Ruse, Nr. fondului 58, Nr. de inventar A-83627, Nr. dosar 934, https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=55941835&p=1 (24.10.2023)
6. https://en.stsg.de/cms/node/921 (24.10.2023)
7. „Akt. Spysok sovetskih heroiev pokhoronenâkh na kladvișce Sighet”, (09.10.1949) Fondul Central al Ministerului Apărării Federației Ruse, Nr. fondului 3397, Nr. de inventar 434042, Nr. dosar 2, https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=1155771453&p=1 (24.10.2023)
8. „Ucetnaya Kartocica voinskogo zakhoronenya – Rumâniya, No. 48”, (20.09.1993) https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=262030339&p=2 (24.10.2023)
9. „Cartea memoriei”, Editura Celovek, Moscova, 2021, p. 542

Prof. Maria Lauruc
Preot Marius N. Lauruc