#CNDV100 – Absolvenţii Liceului „Dragoş Vodă” Sighet (1920 – 1940) (II)

Continuăm cu lista absolvenţilor Liceului „Dragoş Vodă” Sighetu Marmaţiei din perioada interbelică, mulţumindu-le tuturor celor care, între timp, au îmbunătăţit-o sau corectat-o, neavând nicio clipă intenţia realizării unui studiu exhaustiv, ci doar de a aduce la cunoştinţa publicului larg evoluţia numerică a claselor de elevi, raportul rural – urban în funcţie de locul naşterii precum şi profesiile cu trecere în epocă. Lista este structurată astfel: nr. crt., numele şi prenumele elevului, locul naşterii şi, eventual, profesia sau locul în care trăieşte. În listă nu se regăseşte promoţia 1935 deoarece s-a revenit la structura cu 8 clase de liceu. În perioada interbelică, în cele 20 de promoții ale Liceului „Dragoş Vodă”, au absolvit 339 de liceeni, cu o medie de cca. 17 elevi pe an. Peste jumătate dintre absolvenţi (nu neapărat cu Bacalaureatul susţinut) au urmat profesii liberale: în deceniul 3 predomină preoţii şi avocaţii, iar în deceniul 4, juriştii, inginerii, medicii şi funcţionarii statului.

Credem că lista a fost redactată de profesorii din catedra de istorie – Holdiş Grigore, Torok Ioan, Varhanyovszki Lucia, Iuga Iulian şi Petreuş Vasile – în 1967 în vederea pregătirii Semicentenarului. Dar, despre această sărbătoare într-un material viitor.

Promoţia 1929 – 1930

1. Blumenfeld Paul – Cluj
2. Fuchs Mauriţiu – Sighet
3. Gavaler Adalbert – Sighet
4. Georgescu Florea – Romanaţi
5. Gutman Zoltan – Sighet
6. Holdiş Dumitru – Săpânţa – inginer agronom
7. Kormoş Andrei – Budapesta
8. Mihali G. Ion – Apşa – preot
9. Nagy Ludovic– Cehoslovacia
10. Niţchi Vasile – Vişeu – jurist
11. Oros Gheorghe – Săpânţa
12. Pop Grigore – Săpânţa
13. Rednic Gheorghe – Giuleşti – jurist
14. Sichet Traian – Budapesta
15. Stan Gheorghe – Iapa
16. Török Ion – Coştiui – profesor
17. Wohl Zoltan – Sighet

Promoţia 1930 – 1931

1. Amărăscu Dumitru – Romanaţi
2. Bosînceanu Victor – Brăila
3. Buşe Ioan – Seaca, Dolj
4. Chira Vasile – Sighet – medic veterinar
5. Codrea Laurenţiu – Berbeşti, Maramureş
6. Condrat Gheorghe – Rozavlea – jurist
7. Datcu Stan – Constanţa
8. Gorgan Marin – Ialomiţa
9. Gros Gheorghe – Carei
10. Hakel Adalbert – Coştiui
11. Katz Mauriţiu – Sighet
12. Kavetchi Ştefan – Şugatag – jurist
13. Marina G. Ion – Apşa
14. Marina Victor – Sighet – jurist
15. Miclea Alexandru – Şieu
16. Muntean Silviu – Hunedoara
17. Naghi Gheorghe – Slatina (Cehoslovacia)
18. Oros Mihai – Sighet
19. Pop Ion – Săpânţa – funcţionar
20. Popescu Gheorghe – Botoşani
21. Radu Ion – Bârsana
22. Simceac Ludovic – Sighet – arhitect
23. Stein Lazăr – Sighet
24. Ţiplea Vasile – Ieud – preot

Promoţia 1931 – 1932

1. Amărăscu Gheorghe – Romanaţi – jurist
2. Anderco Simion – Ilba – funcţionar
3. Başca Radu – Ilba – funcţionar
4. Batovici Petru – Roman – funcţionar
5. Bologa Petru – Bârsana – preot
6. Ciplea Vasile – Sarasău – jurist
7. Colomei Axente – Soroca – funcţionar
8. Davidovici Alexandru – Sighet – funcţionar
9. Drăguş Ion – Onceşti – preot
10. Filipescu Nicolae – Bucureşti – avocat
11. Friedman Adalbert – Sighet – funcţionar
12. Gogea Găvrilă – Rona de Sus – profesor
13. Gross Sigismund – Satu Mare – jurist
14. Mazilu Constantin – Muscel – jurist
15. Mezei Gheorghe – Sighet – jurist
16. Năsui Găvrilă – Vişeu de Sus – jurist
17. Polak Ernest – Sighet
18. Popescu Ion – Dâmboviţa
19. Rădulescu Dumitru – Romanaţi – profesor de istorie
20. Sasu Nicolae – Sibiu – funcţionar
21. Stern Iosif – Săliştea de Sus – medic
22. Sternberg Vasile – Sighet – medic
23. Ţiplea Ştefan – Fereşti – jurist
24. Turda Gheorghe – Săpânţa – profesor
25. Turtureanu Radu – Cernăuţi – jurist
26. Vlad Nicolae – Săliştea de Sus – jurist

Promoţia 1932 – 1933

1. Antohi Dorin – Dorohoi – funcţionar
2. Aslan Ilie – Putna – funcţionar
3. Balasz Iosif – C-lung la Tisa – inginer
4. Cernicica Dumitru – Sighet – inginer
5. Dăncuş Grigore – Ieud – preot
6. Hotea Tiberiu – Săliştea de Sus – jurist
7. Huban Gheorghe – Slatina (Cehoslovacia) – funcţionar
8. Leovi Eugen – Satu Mare – medic
9. Moiş Iuliu – Sighet – jurist
10. Nagy Ludovic – Ungaria – profesor de matematică
11. Pereni Alexandru – Sighet – jurist
12. Răducan Mihail – R. Sărat – jurist
13. Stein Ludovic – Sighet – jurist
14. Szabo Andrei – Maramureş – jurist
15. Tomoiagă Mihai – Vişeu de Sus – profesor
16. Udeanu Gheorghe – Teleorman – ofiţer
17. Zombori Francisc – Carei – funcţionar
18. Covalciuc Ştefan – Bălţi – preot

Promoţia 1933 – 1934

1. Balint Alexandru – Borşa – medic
2. Bogdan Ion – Dragomireşti – jurist
3. Botoş Eugen – Apşa – preot
4. Covalciuc Teodor – Bălţi – jurist
5. Cziplea Ion – Rona de Jos – jurist
6. Diaconu Ştefan – Romanaţi
7. Dumitrescu Ion – Romanaţi
8. Ekker Gheorghe – Sighet
9. Grigor Victor – Dâmboviţa
10. Katz Ernest – Hust (Cehoslovacia)
11. Mariş Ion – Ieud
12. Palfi Ştefan – Bihor – funcţionar
13. Patkos Iosif – Teceu (Cehoslovacia) – funcţionar
14. Pop Dumitru – Giuleşti – profesor Limba Franceză
15. Pop Grigore – Săpânţa – procuror
16. Pop Simeon – Leordina
17. Popescu Eugen – Dâmboviţa
18. Popescu Octavian – Dâmboviţa
19. Rădulescu Aurel – Constanţa
20. Silberstein Gavril – Choslovacia
21. Stancu Petru – Romanaţi
22. Steinghiser Solomon – Sighet
23. Szelely Zoltan – Sighet
24. Vlădescu Mihail – Dâmboviţa

Promoţia 1935 – 1936

1. Bucurescu Marius – Brăila
2. Kheimovici Eugen – Vişeu de Sus
3. Dan Gheorghe – Sighet
4. Danig Octavian – Sighet
5. Fuchs Nicolae – Sighet – contabil
6. Fulup Geza – Arad – învăţător
7. Kallusz Victor – Sighet
8. Lupu Aurel – Sighet
9. Mendelovici Artur – Sighet
10. Olteanu Ion – C-Lung (Bucovina)
11. Oniga Teodor – Iapa – profesor matematică
12. Sachter Nandor – Sighet
13. Sînjooan Sorin – Năsăud

Promoţia 1936 – 1937

1. Chirvăsuţă Mircea – Covurlui – actor
2. Coman Aurel – Vişeu
3. Ilanszky Robert – Cehoslovacia
4. Ivanciuc Ion – Iapa
5. Klein Nicolae – Sighet
6. Kraty Antoniu – Sighet
7. Marcovici Eugen – Satu Mare
8. Moiş Aurel – Sighet
9. Paszternak Isac – Sighet
10. Prag Gothard – Sighet – jurist
11. Şiman Mihail – Apşa (Cehoslovacia) – economist
12. Szmuk Alexandru – Sighet – inginer
13. Suciu Mihail – Bocicoi

Promoţia 1937 – 1938

1. Bleier Adalbert – Cehoslovacia
2. Costăchescu Ion – Suceava
3. Decsy Gavril – Budapesta
4. Dubb Andrei – Cehoslovacia
5. Halpert Enrich – Cehoslovacia – tehnician
6. Holdiş Teodor – Săpânţa – ofiţer
7. Iurka Mircea – Sarasău – funcţionar
8. Kahan Andrei – Sighet
9. Kormoş Paul – Bihor
10. Mîrza Ion – Rozavlea – medic
11. Moldovan Alexandru – Sighet – medic
12. Moldovan Mihai – Vad – medic
13. Moiş Traian – Călineşti (Satu Mare)
14. Moiş Vasile – Glod
15. Ona Ilie – Slatina – inginer
16. Socaci Eugen – Ocna Şugatag – funcţionar
17. Torok Găvrilă – Sighet – funcţionar

Promoţia 1938 – 1939

1. Apşan Grigore – Sighet – medic militar
2. Bathory Mihai – Sighet
3. Freund Alexandru – Baia Mare
4. Herstic Anton – Budeşti
5. Iagyer Avram – Rona de Sus
6. Karacsony Ştefan – Borşa – funcţionar
7. Kertesz Adalbert – Sighet – medic
8. Mihali Petru – Sighet – profesor
9. Moiş Tiberiu – Sighet – inginer agronom
10. Nemeş Vasile – Sighet – funcţionar
11. Pîrvu Grigore – Sighet – medic
12. Pintea Nicolae – Bihor – funcţionar
13. Pop Ladislau – Baia Sprie – inginer miner
14. Sas Ioachim – Sibiu – medic
15. Solomon Constantin – Botoşani

Promoţia 1939 – 1940

1. Basch Perety – Vişeul de Sus – consilier
2. Elek Ştefan – Satu Mare – jurist
3. Fuchs Iosif – Sighet
4. Knoblok Iosif – Sighet – funcţionar
5. Lahner Wilhelm – Vişeul de Sus – inginer mecanic
6. Moldovan Herman – Sighet
7. Popp Ştefan – Bocicoiul Mare (Cehoslovacia) – economist
8. Tivadar Ludovic – funcţionar
9. Walter David – Sighet

prof. Marius VOINAGHI

sursă foto: Ernest Villand