Actualitate Cultură Știri Video

La Sinagoga „Vijnitzer Kloiz” din Sighet s-au comemorat victimele Holocaustului |VIDEO – dr. Sorin Markus|

image_printPrinteaza

27 IANUARIE a fost fixată în calendarul global ca Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului.
Decizia s-a luat pentru a imprima în memoria colectivă semificația zilei de 27 ianuarie 1945, zi simbolică, în care forţele aliate (Uniunea Sovietică, SUA, Marea Britanie) au eliberat lagărul de concentrare – exterminare Auschwitz-Birkenau.

La Sighet,marți, 27 ianuarie 2026, Comunitatea Evreilor din Sighet împreună cu reprezentanții principalelor instituții și organizații din municipiul nostrum au comemorat victimele Holocaustului la Sinagoga „Vijnitzer Kloiz” (VIDEO):

Foto & Video: dr. Sorin Markus

Adaugă comentariu

Click aici pentru a comenta

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Salut Sighet
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.