Actualitate Știri

Numeroasele Talente Sighetene s-au întâlnit la ediția a IV-a

image_printPrinteaza

Ce frumoși și talentați elevi are Sighetul! Păcat că nu există un cadru socio – cultural adecvat pentru a stimula mult mai intens talentul și performanța. În noianul de știri, întâmplări, decizii negative ce tensionează societatea și implicit Sighetul nostru, se mai întâmplă și câte un eveniment plăcut care ne scoate din… izolare.

O frumoasă reverberație primăvăratică a fost și premierea participanților la concursul literar destinat elevilor de gimnaziu și liceu, care a avut loc luni, 12 aprilie 2021, la sediul Centrului Cultural din Sighet.

Ediția a IV -a a concursului literar „Talente sighetene”, organizat de Centrul Cultural Sighet, ne-a mai dezmorțit un pic și ne-a oferit o mostră de… speranță. Un public restrâns, cuminte, adaptat reglementărilor pandemice, format în special din laureații acestei ediții a concursului literar, a așteptat cu nerăbdare decizia unui juriu foarte exigent. S-a alăturat evenimentului și primarul municipiulu Sighet, av. Vasile Moldovan.

Membrii juriului (Tivadar Ioan, manager interimar al Centrului Cultural Sighet, Vasile Muste, poet, șef secție Centrul Cultural, Brîndușa Oanța, profesor la C. N. „Dragoș-Vodă” și redactor-șef al publicației on-line www.salutsighet.ro, Ileana Nemeș-Pop, referent cultural și inițiatoarea concursului și Diana Iancu, șef secție Biblioteca Municipală „Laurențiu Ulici”) au parcurs și analizat profesionist lucrările intrate în concurs la cele trei secțiuni: poezie, eseu (tema impusă fiind școala on-line și activități în pandemie), proză (tema – la alegere) .

Să parcurgem lista laureaților concursului „Talente Sighetene”, ediția a IV-a și, mai ales, să reținem numele celor care într-un viitor apropiat – sperăm! – vor confirma că talentul lor nu se va risipi în zadar și vor contribui la metamorfozarea pozitivă a societății.

Secțiunea Poezie/Gimnaziu

Premiul I – Stănescu Eliza – Colegiul Național Pedagogic „Regele Ferdinand”, clasa a VII-a;
Premiul II – Koszte Delia – Școala Gimnazială nr. 5, clasa a VIII-a, prof. coordonator, Chiș Maria Irina;
Premiul III – Boroica Radu Daniel – Școala Gimnazială „George Coșbuc”, clasa a V-a, prof. coordonator, Trifoi Ileana;
Mențiune – Grigor Camelia – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a VIII-a, prof. coordonator, Lozbă Raluca

Secțiunea Poezie/Liceu
Premiul I – Herbil Anastasia – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a IX-a B, prof. coordonator, Andrașciuc Gheorghe;
Premiul II – Giurgi Nicoleta-Daniela – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a x-a B, prof. coordonatori, Colopelnic Luminița și Lozbă Raluca;
Premiul II – Vouciuc Vasile Gabriel – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a E, prof. coordonatori, Brîndușa Oanța și Cheșa Liliana;
Premiul III – Puicar Valentina – Liceul Tehnologic Forestier, clasa a IX-a A – prof. coordonator, Batin Anuța
Mențiune: Nemeș Iulia Maria – Liceul Tehnologic Forestier, clasa a IX-a A, prof. coordonator, Batin Anuța; Trifoi Mihaela Ioana – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a B, prof. coordonatori, Lozbă Raluca și Colopelnic Luminița; Romaniuc Sorina – Liceul Tehnologic Forestier, clasa a IX-a A, prof. coordonator, Batin Anuța.

Secțiunea Proză/Gimnaziu
Premiul I – Boroica Radu Daniel – Școala Gimnazială „George Coșbuc”, clasa a V-a, prof. coordonator, Trifoi Ileana;
Premiul II – Grigor Miruna – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a VI-a, prof. coordonator, Lozbă Raluca.

Secțiunea Proză/Liceu
Premiul I – Trifoi Mihaela Ioana – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a B, prof. coordonator, Lozbă Raluca;
Premiul II – Burcuș Carolina – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a IX-a E, prof. coordonator, Brîndușa Oanța;
Premiul II – Petrovai Camelia – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a IX-a E, prof. coordonator, Andrașciuc Daniela;
Premiul II – Ungur Andreea – Colegiul Național Pedagogic „Regele Ferdinand”, clasa a IX-a A, prof. coordonator, Ardelean Anuța;
Premiul II – Lupșa Ana – Colegiul NAțional „Dragoș-Vodă”, clasa a XI-a C, prof. coordonator, Cheșa Liliana;
Premiul III – Vouciuc Vasile Gabriel – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a E, prof. coordonatori, Brîndușa Oanța și Cheșa Liliana;
Mențiune – Duma Sonia – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a IX-a B, prof. coordonator, Andrașciuc Gheorghe.

Secțiunea Eseu
Premiul I – Vouciuc Vasile Gabriel – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a E, prof. coordonatori, Brîndușa Oanța și Liliana Cheșa;
Premiul II – Popovici Lavinia – Colegiul Național Pedagogic „Regele Ferdinand”, clasa a XI-a A, prof. coordonator, Lengyel Angela;
Premiul III – Bledea Vasile Marian – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a F, prof. coordonator, Brîndușa Oanța;
Mențiune: Nistor Mihaela – Liceul Pedagogic „Taras Șevcenko”, clasa a IX-a, prof. coordonator, Roatiș Cristina;
Culda Bianca Maria – Liceul Tehnologic Forestier, clasa a XI-a B, prof. coordonator, Pop Diana Maria; Săpînțan Ana Maria – Colegiul Național Pedagogic „Regele Ferdinand”, clasa a XI-a, prof. coordonator, Lengyel Angela.

Diplome de participare
Secțiunea Poezie/Liceu
Zvunca Daniela – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a E, prof. coordonator, Cheșa Liliana; Ungur Andreea – Colegiul Național Pedagogic „Regele Ferdinand”, clasa a IX-a A, prof. coordonator, Ardelean Anuța; Rabecz Patricia – Liceul Tehnologic Forestier, clasa a XI-a B, prof. coordonator, Pop Diana Maria; Pop Alina Maria – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a X-a F, prof. coordonator, Brîndușa Oanța; Fițai Irisz Maria – Colegiul Național Pedagogic „Regele Ferdinand”, clasa a IX-a D, prof. coordonator, Lengyel Angela; Feher Gabriel Robert – Colegiul Național „Dragoș-Vodă”, clasa a XI-a C, prof. coordonator, Cheșa Liliana.

Toți participanții au primit cărți oferite de organizatori și de către Editura Valea Verde din Sighet.

Text & foto: Ion Mariș

P. S.: Oare în Consiliul Local există comisie de cultură? Probabil a fost ocupată cu alte activități mai importante!

oferta-wise

Adaugă comentariu

Click aici pentru a comenta

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

oferta-wise